اصول طراحی دکوراسیون داخلی

آنچه که باید برای یک طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی خوب بدانیم. نکاتی که به ما در چیدمان و انتخاب لوازم دکوراسیون داخلی کمک می کنند.

فرقی نمی کند تصمیم گرفته اید دکوراسیون داخلی یک اتاق را تغییر دهید یا کل خانه را، این مطلب به شما کمک می کند تا اصول اولیه دکوراسیون داخلی را به طور خلاصه بیاموزید. یک طراحی خوب به ترتیب اولویت زیر، پنج عنصر اصلی دارد.

  • رنگ، به وجود آورنده حس غالب بر فضا
  • فرم، شکل کلی هر شئ
  • خط، مسیر ضمنی یا محدوده یک جسم
  • حجم، اندازه ای از یک جسم که فضا را اشغال می کند
  • بافت، حس لمس کردن اشیا

نقاشان، مجسمه سازان، معماران، متخصصین دکوراسیون داخلی و به طور کلی تمام هنرمندان برای رسیدن به اثر مطلوب مدنظرشان با این عناصر اولیه کار می کنند. تمام این عنصر ها در کنار یکدیگر یک کل واحد را به وجود می آورند.

اما این پنج عنصر به تنهایی برای دستیابی به یک طراحی موفق کافی نیست. پنج جز ترکیبی زیر در تکمیل کردن دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند:

نقطه کانونی:

نقطه بازگشت بصری، نقطه ای که بیشتر توجه را به خود جلب می کند.

مقیاس و تناسب:

منظور از مقیاس اندازه کلی یک شئ است، در حالی که تناسب به معنی اندازه شئ به نسبت باقی اشیا اتاق است. زمان انتخاب مبلمان این دو فاکتور را حتما مد نظر داشته باشید.

هارمونی و یکپارچگی:

هارمونی به معنی ادغام عنصر های شبیه به هم است، در صورتی که یکپارچگی به طور کلی، حس تعلق اشیا به یکدیگر است. هدف اصلی هارمونی و یکپارچگی است، پس هنگام انتخاب لوازم و مبلمان این دو مورد را فراموش نکنید.

تضاد:

تضاد قرار دادن دو چیز متفاوت در کنار یکدیگر است، مانند رنگ سفید و سیاه یا بافتی زبر و خشن در کنار بافتی نرم. چالش اصلی در دکوراسیون داخلی استفاده از تضاد در عین یکپارچگی است. به یاد داشته باشید که از این جز به مقدار کمی در دکوراسیون داخلی منزلتان به کار ببرید، تضاد بیش از اندازه در طراحی داخلی باعث از بین رفتن هارمونی و یکپارچگی فضا می شود.

تنوع:

تنوع چاشنی زندگی و دکوراسیون داخلی است. تنوع را فقط در یک اتاق قرار ندهید، بلکه در کل خانه تنوع ایجاد کنید.

یک اتاق، بدون تضاد مناسب (هر چند کم) فضایی کسل کننده به نظر می آید و از طرفی اگر تضاد و تنوع زیادی در فضا باشد محیط اتاق گیج کننده می شود. وظیفه شما در چیدمان و دکوراسیون داخلی برای داشتن اتاقی کاربردی و زیبا این است که از این اجزا به اندازه استفاده کنید.

منبع:luxazin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*