سبک روستیک در دکوراسیون داخلی

سبک روستیک در دکوراسیون داخلی ماهیت و اساس روستایی دارد که به معنی ساده زیستن، دوری از هر گونه تجملات و زرق و برق و به جای آن پناه آوردن به طبیعت و همگامی با آن است. از دیرباز در همه جوامع انسانی، در هر شهر و دیاری که تمدنی ابتدایی شکل گرفته است؛ این سبک چه خواسته و چه ناخواسته مورد توجه افراد آن دوره قرار گرفته است.

از طرفی هم می توان به این موضوع اشاره کرد که تنها دلیل ایجاد سبک راستیک یا روستایی در آن دوره و الهام گرفتن و به کارگیری کامل از مواد و متریال طبیعت این بوده که؛ بهترین و ساده ترین و بدیهی ترین شیوه برای ساخت وساز و آراستن خانه و فضای  خود در آن زمان فقط و فقط این راه بوده است.

به هر حال ایجاد و شکل گیری این سبک هر آنچه که بوده، هنوز هم این سبک به دلیل خلوص نیت و عدم هر گونه زیاده گویی، که تنها نکته مورد اشاره این سبک قرار داشتن نشانه هایی از طبیعت در فضا است؛ نه تنها مورد توجه زمان خود بلکه مورد توجه نسل های مردمان بعد از آن دوره نیز شد که تا کنون با وجود پیشرفت های فراوان بشر در زمینه تکنولوژی و ساختمان سازی، همچنان این سبک پیروان فراوانی را در سراسر جهان با خود به همراه دارد. برای آشنایی بیشتر از ویژگی های سبک دکوراسیون داخلی روستیک، فراترز را تا انتها همراهی کنید.

ویژگی های سبک روستیک در معماری داخلی

سبک روستیک – روستایی که از کشورهای غربی به خصوص آمریکا معروف شده است، تقریبا قدمتی دویست ساله دارد. طراحی داخلی روستایی، شامل تلفیقی از منظرهای گوناگون می باشد که البته بر طبیعت و طبیعی بودن پیرامون خود تأکید می کند از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: ایجاد بافت روستایی و حس سادگی، کهنگی و فرسودگی، طبیعی و دست ساز بودن عناصر و دکوراسیون داخلی، و بهره گیری از عناصر و المان های اصلی معماری فضا مانند کف، سقف، دیوار و سازه های فضا از جنس طبیعت همچون چوب و سنگ، اجزا و قطعات ساده و بی آلایش، به دور از هر گونه تزیینات اضافی که همه آنها از مواد و متریال طبیعی و یا رنگ های طبیعی ساخته شده اند و در فضا قرار گرفته اند.

که در سبک های مدرن شده و امروزی این سبک، برای تداعی کردن و یادآوری فضای گذشتگان و قدیمی و نوستالژی روستایی؛ همه متریالها، اجزا، لوازم، اکسسوری و مبلمان فضا را رنگ و رو رفته و به ظاهر قدیمی خلق می کنند و در دکوراسیون داخلی فضا قرار می دهند. مثلا درو پنجره های قدیمی، فلزهای به ظاهر زنگ زده و یا چوبی که بسیار قدیمی و پوسیده و خراش خورده به نظر می رسند و غیره.

مبلمان

مبلمان سبک طراحی روستایی به طور معمول از چوب، چوب های بازیافتی و سنگ ساخته می شود. اگرچه از مصالح دیگری همچون: بامبو، چوب خیزران، سیسل (الیاف محکم طبیعی)، پنبه، کتان، پشم، کاغذ، شیشه، خاک رس و انواع مختلف فلز نیز می توان استفاده نمود که همه آنها به زیبایی ظاهری فضا کمک شایانی می کنند. مبلمان فلزی پرداخت شده، یکی دیگر از گزینه های عالی برای هماهنگ شدن و به کارگیری در این سبک می باشد. از متریال های استفاده شده در پارچه های مبلمان، می توان به چرم و پوست حیواناتی مثل خرس و یا گاو اشاره کرد.

رنگ

پالت رنگی این سبک، شامل رنگ هایی از طبیعت می باشد. و رنگ های غالب: تنالیته های مختلف از رنگ چوب، کرم، قهوه ای، آجری، خاکستری و رنگ های خنثی می باشد.

دکوراسیون داخلی

در دکوراسیون راستیک؛ علاوه بر وجود طرح و نقش و بافت های متنوع، رنگ های مختلف، حیوانات وحشی تاکسیدرم شده، آثار هنری عامیانه، مجموعه ها و قطعه های طبیعی نیز به کار برده می شود.

معمولا در اتاق های نشیمن، مبلمان به صورت نیم دایره حول یک نقطه کانونی مرکزی چیدمان می شود، که این نقطه کانونی می تواند شومینه ای بزرگ از جنس سنگ به همراه شاخ گوزن آویزان شده در بالای آن باشد و یا تلویزیون در فضاهای مدرن تر.

مصالح و متریال

در این سبک از بیشتر مصالحی که در طبیعت وجود دارد، استفاده می شود. چوب و سنگ رایج ترین آنها هستند.

سازه

از اجزای مهم سازه در این سبک؛ تیر و ستون چوبی می باشد. و همچنین کفی که از چوب و یا سنگ ساخته شده است. می توان برای پوشش بعضی از قسمت های دیوار در این سبک، از سنگ های نتراشیده استفاده نمود.

چکیده ای از ویژگی های سبک روستیک

  • تداعی کنند قدمت و نوستالژی
  • الهام از طبیعت در طراحی داخلی فضا به عنوان بهترین راه حل
  • چوب و سنگ به عنوان مهمترین متریال های این سبک (در سازه، نما و داخلی)
  • ظاهر متریال و اجزای دکوری رنگ و رو رفته مانند فلز زنگ زده و چوب پوسیده شده
  • از شعارهای مهم این سبک: ترویج سادگی و ساده زیستن و همگامی با طبیعت
  • هماهنگی درون فضا با پیرامون و بیرون از خود (طبیعت جنگل)

منبع : فراترز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*