سبک ساحلی در طراحی داخلی

سبک ساحلی یکی از سریع رشد یافته ترین سبک های دکوراسیون داخلی می باشد. شاید یکی از دلایل پیشرفت و به سرعت جا افتادن این سبک در بین افراد این باشد که، تقریبا همه افراد سبک ساحلی را به دلیل یادآوری کردن خاطرات خوش دریا و ساحل و نیز حال و هوای ساحلی و اقیانوسی و روزهای خوش تابستانی دوست دارند.

ویژگی های سبک ساحلی در طراحی داخلی

چندین نوع متفاوت از انواع سبک های ساحلی وجود دارد. اگرچه درهمه انواع فضاهای این سبک، اشتراکات و شباهت هایی از جمله تمایل به رنگ های اقیانوسی و رنگ های  سفید و نورانی خورشیدی، حضور پارچه ها و متریال های طبیعی و همچنین نور فراوان طبیعی وجود دارد.  اما در عین حال  تفاوت های جزیی را در هر یک از آنها شاهد هستیم.

 ویژگی ها و تفاوتهای چشمگیر  چند نوع از سبک های ساحلی:

ساحلی آمریکایی

سبک ساحلی آمریکایی با آرامش و راحتی عجین شده است؛ به همین دلیل این سبک یکی از سبک های معروف آمریکا به شمار میرود. این سبک به سرعت در حال رشد و گسترش در شاخه های دیگر و زیر مجموعه های سبک ساحلی مانند: سبک کلبه ساحلی، سبک معاصر ساحلی و بسیاری دیگر است. علی رقم تفاوت ها و تنوع هایی که در هر یک از این زیر سبک ها شاهد هستیم، اصل و اساس سبک ساحلی در همه آنها و اجزاو المان ها رعایت می شود. وفور نور طبیعی، رنگ های سفید گرم نورانی و اقیانوسی، سطوح منعکس، مبلمان گرم و نرم و فضاهای دنج و نیز دکوراسیون دریایی که همه مثال هایی از این ویژگی های مشترک این سبک ها به شمار می روند.

ساحلی جزایر استوایی

از جزایر هوایی Hawaii ، پولینسیا Polynesia و بسیاری دیگر در اقیانوس پهناور آرام، این سبک به سرعت در حال گسترش یافتن در کل خانه های جهان است. این سبک ساحلی استوایی و یا سبک جزیره ای، رنگ ها و سنت ها و باورهای مردمان بومی منطقه خود را انعکاس می دهد.

این سبک به روشنایی، بافت ها و الگوهای استوایی، المان های طبیعی، درختان ساج طبیعی و دیگر درختان و همچنین دکوراسیون دریایی خود معروف است.

ساحلی مدیترانه ای

وقتی صحبت از سبک مدیترانه ای می شود اکثرا به یاد یونان می افتند، اما این در حالی است که سبک مدیترانه ای را شهرک های ساحلی اسپانیا و ایتالیا ساخته اند.

نور فراوان طبیعی و روشن، رنگ های روشن، ظروف سفالی، چوب های سنگین، فلزات مشکی جزییات حکاکی شده از ویژگی های این سبک به شمار می روند.

دکوراسیون داخلی

به طور کل دکوراسیون سبک ساحلی به صورت آزاد است و هر آنچه که – المان ها، اجزا، قطعات، رنگ، متریال، اکسسوری ها، مبلمان و غیره – یادآور حس و حال ساحل و طبیعت و دریا و اقیانوس باشد، مورد قبول می باشد. به همین دلیل این سبک، سبکی است که بیشتر به جای محدود کردن افراد در چهارچوب ها و محدودیت فضایی، بیانگر آزادی، آرامش، لذت بردن از طبیعت زیبای خدایی و هر چیزی که حال و احساس افراد را خوب و خوش می کند، می باشد.

البته با توجه به انتخاب نوع خاص سبک ساحلی برای هر فضا، می بایست به انتخاب مبلمان و المان ها و دکوراسیون داخلی موجود در همان قالب مانند مدرن بودن و یا سنتی بودن آن و … اقدام نمود تا درنهایت شاهد فضایی منسجم و هماهنگ بود و نه فضایی به هم ریخته و شلوغ و ناهمگن، که نتوان هیچ سبکی را در آن گنجاند و به آن نسبت داد.

اگر چه سبک طراحی داخلی ساحلی اغلب بر سادگی و راحتی و آرامش تاکید می کند اما در عین حال بسیار برازنده، لوکس و شیک نیز به نظر می رسد. اما به عنوان یک قاعده کلی به کارگیری مبلمان نرم و راحت برای لم دادن و خیره شده به ویو و مناظر اطراف در نشیمن و فضای بیرونی مانند تراس و ایوان جز الزامات این سبک است.

همچنین قراردهی در و پنجره های سراسری و شیشه ای در فضا، در عین حال که به ادغام کردن فضای بیرون به دورن کمک می کند، باعث دعوت حجم زیادی از نور طبیعی به داخل فضا می شود که همین امر منجر به این می شود که همه فضاهای این سبک – از نشمین و آشپزخانه گرفته تا اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی و … –  به نسبت سایر سبک ها، بسیار روشن تر و نورانی تر به نظر رسد.

رنگ

رنگ هایی که بیانگر حال و هوای طبیعت اند در این سبک بسیار معمول و رایج است. زیرا این سبک دقیقا از طبیعت نشات گرفته است. و فضای طبیعت بیرون مانند ساحل، اقیانوس، دریا و جنگل و درختان و بوته زارها جزیی از فضای درون می باشند و آن را شامل می شوند. همچنین از آنجا که این سبک، دارای فضاهای باز و نه بسته و محدود است – بازشو ها و در و پنجره های باز تمام قد و شیشه ای وسیع رو به طبیعت – خواسته و یا ناخواسته فضای بیرون با درون ترکیب می شود و برای ما راهی جز همگامی دکوراسیون درون با بیرون و رنگ های موجود در طبیعت نمی گذارد.

به طور کل رنگ های  آبی اقیانوسی – آسمانی (تنالیته های مختلف: آبی کم رنگ، آبی، آبی فیروزه ای)، سبز، ترکیبی از رنگهای ساحلی سفید و رنگهای شنی (بژ و کرم کم رنگ و زرد کم رنگ) و رنگ خاکستری از سری رنگهای به کار برده شده در این سبک هستند.

پارچه

پارچه ها از طرح ها،الگوها و متریال های طبیعی و نیز نازک و سبک استفاده می شود. این سبک توسط بسیاری از طراحان داخلی مورد توجه قرار گرفته است و مورد الهام آنها بوده است. برای اینکه طراحی این سبک به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل دسترس باشد می توان از پارچه هایی راحت تر و ساده تر و سبک تر؛ نظیر پنبه یا کتان استفاده نمود که بیانگر راحتی، گرما و خنکی تابستان و دنج  بودن در فضا باشند.

چوب

در طراحی داخلی ساحلی استفاده از چوب فراوان نیز یکی دیگر از عناصر کلیدی این سبک می باشد. چوب های تیره رنگی مانند ساج معمولا در قطعات مبلمان این سبک مورد استفاده قرار می گیرد. کف چوبی و سرامیک و فرش از روش های معمول برای طراحی کف این دکور می باشد.

چکیده ای از ویژگی های سبک ساحلی

  • تداعی کننده تصویری از طبیعت، ساحل و تابستان و آب وهوای جنگلی
  • فضای آرامش بخش و در عین حال انرژی زا، شادی بخش و با نشاط و زیبا
  • فضاهای روشن با نور فراوان
  • بهره گیری از مبلمان و دکورسیوان و مواد و متریال های طبیعی
  • رنگ های آبی اقیانوسی – آسمانی، سبز، ترکیبی از رنگهای ساحلی سفید و رنگهای شنی و رنگ خاکستری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*