سبک مدرن اواسط قرن بیست به چه سبکی گفته می شود و چرا طرفداران زیادی دارد ؟

همه ی ما به این نکته که سبکها گردشی هستند ، واقفیم .  دنیای طراحی داخلی هم از این قضیه مستثنی نمی باشد .  در مباحث زیبایی شناسی همیشه بهترین ،همواره محبوب خواهند بود . در حال حاضر ، سبک مدرن اواسط قرن بیست در حال بازگشت می باشد و اگر از ما بپرسید ، دلایل خوبی برای این اتفاق وجود دارد .

چه چیزی در مورد مسائل زیبایی شناسی در این سبک وجود دارد که ما را بعد از گذشت نیم قرن شیفته ی خود می کند ؟ ما در این پست به شما توضیح خواهیم داد که چرا این سبک به راحتی از سبک های دکوراسیون ما قابل حذف نمی باشد و چگونه می توانید از این سبک در طراحی داخلی خانه ی خود بهره ببرید و در عین حال هم از به روز بودن آن اطمینان حاصل پیدا کنید . جدا از تمام این مطالب ، گاهی راه حل های قدیمی برای حل بعضی از موضاعات ، بهترین راه حل هستند .

سبک مدرن اواسط قرن بیست ، چیست ؟

این واژه ی کلی برای اولین بار در سال 1984 توسط کارا گرینبرگ (Cara Greenberg) به لغاتنامه ی طراحی افزوده شد . او از این واژه برای توصیف ظواهر خاص دهه ی 1960 استفاده کرد و آن را در کتاب ” دوران مدرن در اواسط قرن بیستم : مبلمان های دهه ی 1960 ” مطرح کرد .

اگر چه به مرور زمان استفاده از این واژه در دهه های اخیر فراگیر شد ، اما عموما از آن برای توصیف سبک هایی که در طراحی منظر و لنداسکیپِ دوران پس از جنگ جهانی دوم رونق یافتند ، استفاده می شود . با وجود اختلاف نظر های جزئی در میان صاحب نظران در مورد سبک مدرن اواسط قرن بیست ، همگی آنها در مورد بازه ی زمانی ای که این سبک رونق یافت اتفاق نظر دارند . این دوره ی زمانی را بعد از جنگ جهانی دوم و بین سال های 1945-1969 می دانند.

یک نکته ی جالب در مورد سبک مدرن اواسط قرن بیست این است که نمی توان آن را تنها محدود به طراحی داخلی دانست . از این سبک می توان برای توصیف موضوعاتی در معماری ، مبلمان ، لوازم تزئینی ، مصالح و تکنولوژی هایی که پس از جنگ محبوب شدند ، استفاده کرد .

سبک مدرن اواسط قرن بیست ، نمایشی از مفهوم سادگی است .

وقتی پروژه هایی را که به سبک اوسط قرن بیستم مورد بررسی قرار می دهیم ، دیگر شاهد افراط و زیاده روی نخواهیم بود . در این سبک به جای استفاده از المان هایی که صرفا جنبه ی تزئینی دارند ، از آیتم هایی استفاده می شود که نقطه قوت آنها عملکرد آنها است و در عین حال عاری از تزئینات بیش از حد می باشند .

زمانی که می خواهید آیتم هایی را برای این سبک انتخاب کنید ، این نکته را به خاطر بسپارید. که از مبلمان هایی استفاده کنید که خطوط صاف و ساده ای دارند و در صورت نیاز چند منظوره هستند و از آیتم هایی برای دکور استفاده کنید که از نظر زیبایی شناسی در دسته بندی مدرن قرار می گیرند .

این موضوع را نیز در هنگام طراحی پلان فضاها باید در نظر بگیرید. به جای ایجاد بی نظمی و در هم ریختگی ، توجه خود را جلب ایجاد فضاهای کانونی در فضا بکنید ، به نحوی که بتوانند عملکرد اتاق ها را بهه بهترین شیوه بازگو کنند .

برای مثال می توانید برای اتاق نشمین خود یک فضای دعوت کننده برای نشستن طراحی کنید و یا از میز های ناهار خوری ساده و بی آلایش در فضای ناهار خوری استافده کنید . از اینکه فضاهای منفی (فضاهای خالی)  نقش کلیدی را در طراحی شما داشته باشند ، هراسی نداشته باشید .

سبک مدرن اواسط قرن بیست ، اجازه ی بازی با رنگ ها را به ما می دهد :

زمانی که تصمیم می گیرید که در فضای خود از شکل های ساده استفاده کنید ، افزدون لایه هایی از جذابیت بصری در جاهای دیگر اهمیت بالایی پیدا می کند . در خانه هایی با این سبک از دکوراسیون ، رنگ های بولد و برجسته این کار را انجام می دهند . بروک اشنایدر(Brook Shneider) این موضوع را به خوبی شرح می دهند :

” زمانی که کارفرمایان و صاحبان خانه به رنگ فکر می کنند ، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد ، رنگ های روشنِ مربوط به دوران اوسط قرن بیست می باشد . دهه ی 1950 با استفاده از رنگ هایی شاد و ساده ، توانست خستگی  و کسلی دوران جنگ را از منظر آمریکا به راحتی حذف کند .”

از استفاده کردن از رنگ هایی با فام های تیره مانند آبی زغال اخته ای ، زرد غلیط و قرمز آتشین هراسی نداشته باشید . فقط از ترکیب همزمان چند رنگ تند ، مانند چیزی که در آن دوران مورد استفاده قرار می گرفت ؛ بپرهیزید ؛ چرا که با چنین کاری ظاهر فضای شما بشتر از مد افتاده جلوه خواهد کرد نه ظاهری الهام گرفته شده از سبکی قدیمی . به جای آن می توانید بر روی استفاده از رنگهایی با فام های حنثی برای متعادل کردن قسمت های رنگین تمرکز کنید تا به کار خود جلوه ای مدرن بدهید .

سبک مدرن اواسط قرن بیست ، پیوندی بین ما و طبیعت ایجاد می کند :

از آنجایی که سبک مدرن اواسط قرن 20 ام از مفاهیم مربوط به سادگی و بی آلایشی بهره می گیرد ، احساسی را در فرد بر می انگیزد که می توان آن را نشات گرفته از تلاش آن برای ایجاد پیوندی میان ما و طبیعت دانست . به همین خاطر طراحانی که به دنبال گنجاندن مفاهیم مربوط به پایداری در طراحی های خود هستند ، ممکن است مجذوب این سبک از زیبایی شناسی شوند .

در ابتدا باید به این موضوع فکر کنید که طبیعت چگونه می تواند پلان ریزی و طرح بندی شما را تحت تاثیر قرار دهد . اغلب در این سبک ، پنجره های بزرگ نقش کلیدی را ایفا می کنند . هر کسی می تواند این اصول را با به کارگیری پنجره های بزرگ به عنوان نقاط کانونی فضا به کار بگیرد . البته باید دقت شود که این پنجره ها در اغلب اوقات با پرده ها و  تزئینات پرده ها پوشنانده نشوند.

سبک مدرن اواسط قرن بیست

سعی کنید برای پر کردن فضای خود از المان های ساده ی تزئینی از جنس مصالح طبیعی مانند چوب ، فلز و چرم یا کتان استفاده کنید . هراسی از وارد کردن جلوه هایی از محیط خارج به داخل فضای خود نداشته باشید. می توانید برای ایجاد جنبه های تاکیدی در فضای خود این کار را با استفاده از گل و گیاه انجام دهید .

دلیلی وجود دارد که بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن از شروع این سبک ، همچنان ما در خودآگاه خود به این سبک علاقمند می باشیم . این سبک که به مثابه ی مدرسه ای با تعلیمات ارزشمند می باشد در حال بازگشت به جایگاه واقعی خود در طراحی داخلی می باشد ، فارغ از اینکه این موضوع به کدام یک از دلایل خطوط ساده و مستقیم ، رنگ های بولد یا پیوند با طبیعت مربوط می باشد .

شما می توانید از این پست به عنوان مرجعی برای طراحی دکوراسیون خانه ی خود استفاده کنید ؛ دکوراسیونی که هم حس و حال مدرن دارد و هم سرزنده و شاداب است . در پایان این نکته را به خاطر داشته باشید که با ترکیب کردن جریانات و سبک های گذشته با طراحی های امروزی می توانید به دنیای زیبایی متشکل از هر دو مورد دست پیدا کنید .

برگرفته از مجله دکوراسیون داخلی freshome

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*