طراحی دکوراسیون سبک انتقالی یا ترنزیشنال را بشناسیم

یکی از جالب توجه و محبوب‌ترین سبک‌هایی که برای چیدمان خانه وجود دارد سبک انتقالی یا ترنزیشنال نام دارد. این سبک را در یک جمله می‌توان پلی میان چیدمان سنتی و مدرنیته دانست. بنابراین افرادی که ترجیح می‌دهند از دکوراسیون سنتی قدیمی و مدرنیته‌ی به‌روز همزمان کنار هم استفاده کنند، می‌توانند سبک ترنزیشنال را برگزینند. از آنجا که این سبک طرفداران زیادی بین افراد مختلف و طراحان دکوراسیون داخلی دارد، در این مطلب به بررسی کامل سبک دکوراسیون سبک ترنزیشنال پرداخته‌ایم. بنابراین اگر شما هم قصد دارید از این سبک در چیدمان خانه‌ی خود استفاده کنید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سبک انتقالی یا ترنزیشنال چیست؟

این سبک تلفیقی از دو طراحی داخلی مدرن و سنتی بوده که به اعتقادی بسیاری از طراحان به نوعی هنر ترکیب اجزا مختلف با هم به شمار می‌آید. اگر شما خانه‌ی خود را با دکوراسیون مدرنیته بچینید و فقط یک وسیله سنتی قدیمی در گوشه‌ی اتاق قرار دهید، این وسیله مانند یک وصله‌ی ناجور در فضا به نظر خواهد آمد. چنین وضعیتی در حالت برعکس هم رخ می‌دهد. یعنی در صورتی که چیدمان خانه‌ی شما سبکی سنتی داشته باشد و از یک وسیله با حس‌وحال مدرنیته در آن استفاه کنید، باز هم فضا ناهمگون می‌شود. سبک ترنزیشنال یا انتقالی توانسته‌ است دو طراحی سنتی و مدرنیته را با وضعیتی متعادل و هماهنگ کنار هم آورد. بنابراین اگر شما بتوانید به طور متعادل و نه ناشیانه از دو چیدمان قدیمی و جدید کنار هم استفاده کنید، سبک انتقالی را اجرا کرده‌اید. این سبک حس ناهماهنگی بین مدرنیته و سنتی را از بین برده و فضایی ایده‌آل ایجاد می‌کند. طراحی انتقالی یکی از محبوب‌ترین طراحی‌ها برای چیدمان خانه محسوب می‌شود که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علت استفاده از نام انتقالی برای این سبک، حرکت از دو نوع طراحی معاصر و سنتی به سمت یکدیگر و رسیدن به یک نقطه‌ی اشتراک و میانه است. در این سبک دکوراسیون سعی شده است بهترین ویژگی‌های چیدمان سنتی و مدرنیته کنار هم قرار بگیرند. بنابراین گرما، راحتی و تعادل ناشی از زیبایی خانه‌های سنتی مهم‌ترین نکته در چیدمان انتقالی محسوب می‌شود. همچنین طراحی ساده، طبیعی و چشم‌نواز سبک معاصر جایگزین جزییات پر زرق‌وبرق و منسوخ‌شده‌ی فضاهای سنتی خواهد شد. بنابراین محیطی بسیار مطبوع در خانه فراهم خواهد شد.

چرا سبک ترنزیشنال بیش از سایر روش‌های دکوراسیون‌ محبوب است؟

جذابیت و محبوبیت سبک انتقالی از آنجا ناشی می‌شود که بهترین‌های هر دو طراحی دوره‌ی قدیم و جدید را در خود جای داده است. این سبک ترکیبی از خاطرات قدیمی و نوستالژیک کنار وسایل مدرن و به‌روز است. بنابراین نه شما را از گذشته، هویت، فرهنگ و آنچه با آن انس دارید دور می‌کند و نه محدودیتی برای ایجاد طراحی‌های جدید و تجربه‌ی دکوراسیون‌های تازه ایجاد می‌کند. علاوه براین به نظر می‌رسد این چیدمان هزینه‌ و بودجه‌ی کمتری برای شما به همراه خواهد داشت. چراکه با انتخاب سبک مدرن یا سنتی ناچار هستید وسایل ولوازمی را که برای سبک موردنظرتان مناسب است تهیه کنید، اما در چیدمان انتقالی می‌توانید از همان وسایل قدیمی یا جدیدی که در اختیار دارید استفاده کرده و ضرورتی برای خرید وسایل و لوازم دیگر نخواهید داشت.همچنین در صورتی که قصد خرید بعضی وسایل را داشته باشید، به دلیل استفاده از وسایل رایج در این دکوراسیون هزینه‌های کمتری برایتامین وسایل موردنیازتان به شما تحمیل می‌شود. همه‌ی این موارد دست در دست هم داده‌اند تا سبک انتقالی را به روشی کاربردی و پرطرفدار برای چیدمان و طراحی داخلی خانه تبدیل کنند. اما ویژگی‌های اصلی سبک ترنزیشنال چیست؟ در ادامه به بررسی بیشتر این سبک خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های چیدمان ترنزیشنال چیست؟

برای استفاده از سبک انتقالی در طراحی داخلی باید بدانید یک چیدمان انتقالی یا ترنزیشنال چه شاخص‌ها و استانداردهایی دارد؟ در این بخش بعضی از مهم‌ترین ویژگی‌های دکوراسیون انتقالی را توضیح خواهیم داد.

ترکیب مواد مختلف

در چیدمان انتقالی همواره سعی می‌شود از مواد مختلف مانند چوب، شیشه، استیل، بافت پارچه‌ای، کتان، فولاد و… با ترکیب یکسان استفاده شود. چراکه بعضی از این مواد مانند چوب و پارچه‌های مخمل در سبک سنتی و بعضی دیگر مانند شیشه و فلز در سبک مدرن حرف اول را می‌زنند. بنابراین به کارگیری ترکیبی این مواد باعث داشتن چیدمان انتقالی زیبایی خواهد شد.

تابلوهای بزرگ

در چیدمان سنتی و قدیمی تابلوهای بزرگ و پر زرق و برق جایگاه ویژه‌ای برای تزیین دیوارها دارند؛ این در حالی است که تابلوهای کوچک و ساده در دکوراسیون مدرن بیشتر مورد استقبال طراحان قرار گرفته است. بنابراین در سبک انتقالی شاهد به کارگیری تابلوهایی بزرگ با قاب ساده خواهید بود. سادگی قاب‌ها و طرح‌های تابلو از دکوراسیون مدرن و ابعاد بزرگ و قابل توجه آن از چیدمان سنتی انتخاب شده است. به این ترتیب یک ترکیب منصفانه از سبک سنتی و معاصر برای زیبایی دیوارها در این سبک فراهم شده است.

رنگ‌های خنثی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چیدمان ترنزیشنال استفاده از رنگ‌های خنثی و ملایم است. در این سبک باید رنگ غالب فضا را از بین رنگ‌هایی مانند طوسی، کرم، سفید، کرم، آبی آسمانی و… انتخاب کنید. استفاده از این طیف رنگ‌ها باعث می‌شود فضا حس آرامش‌بخش و انرژی مثبت‌تری داشته باشد. حضور در چنین فضایی خستگی ذهنی را کمتر و حس خوشایندی به شما القا خواهد کرد. البته فراموش نکنید کنار استفاده از رنگ‌های گفته شده در زمینه‌ی دکوراسیون، باید از چند رنگ تیره و قوی مانند بنفش یا سبز تیره برای جلوه‌ی بیشتر چیدمان اتاق استفاده کنید.

لوازم جانبی برجسته

همانطور که گفته شد زمینه‌ی اصلی طراحی ترنزیشنال از رنگ‌های خنثی تشکیل می‌شود. بنابراین برای ایجاد تعادل در محیط به رنگ‌های قوی و چشمگیر نیاز خواهید داشت. پس باید کنار استفاده از مبلمان یا فرش‌هایی با رنگ‌های خنثی و ملایم، به دنبال لوازم جانبی و وسایل کوچک با رنگ‌های تند باشید. به عنوان مثال می‌توانید از گلدان‌هایی تیره‌ رنگ با گل‌های رنگی یا مجسمه‌ها و ظروف زینتی رنگی استفاده کنید. این چیدمان باعث می‌شود تعادل رنگ‌ها در محیط به خوبی حفظ شود.

چگونه در هر بخش از خانه طراحی انتقالی را اجرا کنیم؟

با توجه به آنچه گفته شد در ادامه برای هر بخش از خانه نکاتی را خواهیم گفت که با رعایت آن‌ها می‌توان از دکوراسیون انتقالی در همه‌ی زوایای خانه بهره برد.

اتاق غذاخوری

برای اجرای طراحی ترنزیشنال در اتاق غذاخوری می‌توانید از یک میز غذاخوری مدرن با صندلی‌های همرنگ استفاده کنید. اما روکش صندلی‌ها را از پارچه‌های سنتی قدیمی انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای تکمیل دکوراسیون از نورپردازی مدرن با آویزهای فلزی، فولادی یا استیل استفاده کنید. از دیگر ایده‌هایی که می‌توانید در طراحی اتاق غذاخوری اجرا کنید، استفاده از چوب برای روکش دیوارها است. یک سوم پایینی دیوارها را با چوب بپوشانید تا فضا حالتی کلاسیک داشته باشد.

اتاق خواب

همانطور که می‌دانید مهم‌ترین عنصر در اتاق، تخت خواب است. شما می‌توانید برای تخت خود یک تاج بلند اما ساده تهیه کنید. تاج‌های بلند برای تخت از ارکان دکوراسیون سنتی هستند. سپس این تاج را با پارچه طوسی روکش کنید. استفاده از رنگ طوسی در چیدمان خانه مهم‌ترین شاخص در چیدمان معاصر است. علاوه براین می‌توانید روی تخت را با بالشتک‌ها و کوسن‌های موچک سنتی تزیین کرده و از بغل تختی‌های مکعبی شکل با آباژورها و لامپ‌های فلزی براق برای چیدمان اتاق خواب استفاده کنید.

آشپزخانه

اگر کابینت‌های آشپزخانه‌ی شما طرح چوب هستند و شما نمی‌خواهید آن‌ها را تعویض کنید، می‌توانید کابینت‌ها را به عنوان عنصر سنتی موجود در آشپرخانه در نظر گرفته و برای وارد کردن سبک معاصر به آشپزخانه بر دیگر وسایل موجود در آن تمرکز داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید بالای کابینت مرکزی را با چراغ‌های آویز فلزی زیباتر کنید یا از روکش‌های فلزی برای روی کابینت‌های چوبی استفاده کنید.

حمام

با استفاده از شیشه، فلز، سرامیک و چوب می‌توانید حمام را به سبک ترنزیشنال نزدیک کنید. اگر وان حمام خانه‌ی شما به سبک سنتی است، از سرامیک‌های مدرن برای کفپوش حمام استفاده کنید. همچنین می‌توانید از لامپ‌هایی با سبک معاصر برای نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی بهره ببرید.

اتاق نشیمن

برای چیدمان اتاق نشیمن می‌توانید از مبلمان به سبک معاصر استفاده کنید. مبل‌هایی با تشک‌های ضخیم راحت و تکیه‌گاه ساده که احساس راحتی بیشتری برای افراد دارند. برای روکش مبلمان می‌توانید از پارچه‌هایی با طرح سنتی استفاده کرده یا کوسن‌هایی سنتی روی مبل قرار دهید. همچنین با چند مجسمه چوبی یا فلزی برای روی میزها، فضا را به سبک انتقالی نزدیک کنید.
با توجه به آنچه که گفته شد می‌توانید ایده‌های خودتان را برای چیدمان خانه داشته باشید و با چند وسیله ترکیبی که همزمان یادآور سبک سنتی و معاصر هستند، دکوراسیونی منحصر به فرد برای خانه‌ی خود فراهم کنید. فراموش نکنید برای چیدمان انتقالی مهم‌ترین نکته حفظ تعادل بین دو سبک قدیمی و جدید است تا محیط خانه به نفع یکی از دو سبک تغییر نکند.

 

منبع : هومینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*